GNU MediaGoblin - en to tr translation catalogue (102 entries)

en: %(formatted_time)s ago
tr: %(formatted_time)s önce

en: %(username)s's media
tr: %(username)s medyası

en: %(username)s's profile
tr: %(username)s profili

en: (remove)
tr: (kaldır)

en: <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>'s media
tr: <a href="%(user_url)s">%(username)s</a> medyası

en: Account settings saved
tr: Hesap ayarları kaydedildi

en: Add
tr: Ekle

en: Add a comment
tr: Bir yorum ekle

en: Add media
tr: Medya ekle

en: Add this comment
tr: Bu yorumu ekle

en: Added
tr: Eklendi

en: All rights reserved
tr: Tüm hakları saklıdır

en: Almost done! Your account still needs to be activated.
tr: Neredeyse bitti! Hesabınızı etkinleştirmeniz gerekiyor.

en: An email has been sent with instructions on how to change your password.
tr: Parolanızı nasıl değiştireceğinizle ilgili adımları anlatan bir e-posta gönderildi.

en: An email should arrive in a few moments with instructions on how to do so.
tr: Bunun nasıl yapılacağı ile ilgili talimatlar, birkaç dakika içinde size e-posta ulaşacak.

en: Atom feed
tr: Atom besleme

en: Cancel
tr: İptal

en: Change account settings
tr: Hesap ayarlarını değiştir

en: Create
tr: Oluştur

en: Create an account!
tr: Hesap oluştur!

en: Create one here!
tr: Şimdi oluşturun!

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: Delete
tr: Si

en: Delete my account
tr: Hesabımı sil

en: Don't have an account yet?
tr: Hala hesabınız yok mu?

en: Download
tr: İndir

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit profile
tr: Profil düzenle

en: Editing %(media_title)s
tr: %(media_title)s düzenleme

en: Editing %(username)s's profile
tr: %(username)s profilini düzenleme

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Email me when others comment on my media
tr: Medyama birisi yorum yazdığında bana e-posta at

en: Email verification needed
tr: E-posta doğrulaması gerekli

en: Explore
tr: Keşfet

en: File
tr: Dosya

en: File Format
tr: Dosya Biçimi

en: Forgot your password?
tr: Parolanı mı unuttun?

en: Go to page:
tr: Sayfaya git:

en: Hi %(username)s,
    
    to activate your GNU MediaGoblin account, open the following URL in
    your web browser:
    
    %(verification_url)s
tr: Merhaba %(username)s,
    
    GNU MediaGoblin hesabınızı etkinleştirmek için, lütfen aşağıdaki
    URL(bağlantı)'yı Web tarayıcınızda açın:
    
    %(verification_url)s

en: I am sure I want to delete this
tr: Bunu silmek için eminim

en: If you are that person but you've lost your verification email, you can <a href="%(login_url)s">log in</a> and resend it.
tr: Doğrulama e-postasını kaybettiyseniz, <a href="%(login_url)s">giriş</a> yapabilir ve yeniden yollayabilirsiniz.

en: Invalid file given for media type.
tr: Bu medya türü için geçersiz dosya türü.

en: Log in
tr: Giriş

en: Log out
tr: Çıkış

en: Logging in failed!
tr: Giriş başarısız!

en: Media processing panel
tr: Medya işlem paneli

en: New password
tr: Yeni parola

en: Old password
tr: Eski parola

en: Oops!
tr: Amaninnn boo!

en: Oops, your comment was empty.
tr: Amaninnn boo, yorumunuz boştu.

en: Original
tr: Özgün

en: Original file
tr: Özgün dosya

en: PDF file
tr: PDF dosya

en: Password
tr: Parola

en: Profile changes saved
tr: Profil değişiklikleri kaydedildi

en: Really delete %(title)s?
tr: Gerçekten %(title)s silmek istiyor musun?

en: Really delete user '%(user_name)s' and all related media/comments?
tr: Gerçekten '%(user_name)s' kullanıcısını ve ilgili tüm medya/yorumları silmek istiyor musun?

en: Really remove %(media_title)s from %(collection_title)s?
tr: Gerçekten %(collection_title)s %(media_title)s kaldırmak istiyor musun?

en: Remove
tr: Kaldır

en: Resend verification email
tr: Doğrulama e-postası tekrar yolla

en: Resent your verification email.
tr: Doğrulama e-postasını tekrar yolla.

en: Save
tr: Kaydet

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Separate tags by commas.
tr: Etikerleri virgül ile ayırın.

en: Sorry, I don't support that file type :(
tr: Üzgünüz, bu tip dosyaları desteklemiyoruz :(

en: Sorry, a user with that email address already exists.
tr: Üzgünüz, bu e-posta adresine sahip bir kullanıcı zaten var.

en: Sorry, a user with that name already exists.
tr: Maalesef, bu isimde bir kullanıcı mevcut.

en: Sorry, comments are disabled.
tr: Maalesef, yorum devre dışı.

en: Sorry, registration is disabled on this instance.
tr: Üzgünüz, bu durumda kayıt devre dışıdır.

en: Tags
tr: Etiketler

en: The media was not deleted because you didn't check that you were sure.
tr: Medya silinmedi çünkü emin olduğunuzu onaylamadınız.

en: The verification key or user id is incorrect
tr: Doğrulama anahtarı veya kullanıcı kimliği yanlış

en: Title
tr: Başlık

en: Type
tr: Tür

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Username or Email
tr: Kullanıcı adı veya E-posta

en: Username or email
tr: Kullanıcı adı ya da e-posta

en: Verify your email!
tr: E-postanızı doğrulayın!

en: View all of %(username)s's media
tr: %(username)s tüm medyasını göster

en: Website
tr: Web sitesi

en: Woohoo! Submitted!
tr: Hoooop! Gönderildi!

en: Wrong password
tr: Yanlış parola

en: Yes, really delete my account
tr: Evet, gerçekten hesabımı silmek istiyorum

en: You are about to delete another user's media. Proceed with caution.
tr: Başka bir kullanıcının medyasını silerken dikkatli davranın.

en: You are editing a user's profile. Proceed with caution.
tr: Başka bir kullanıcının profilini düzenlerken dikkatli davranın.

en: You are editing another user's media. Proceed with caution.
tr: Başka bir kullanıcının medyasını düzenlerken dikkatli davranın.

en: You can now log in using your new password.
tr: Şimdi yeni parolanızı giriş için kullanabilirsiniz.

en: You can track the state of media being processed for your gallery here.
tr: Burada galerinizdeki işlenmekte olan medyanın durumunu takip edebilirsiniz.

en: You deleted the media.
tr: Medyayı sildiniz.

en: You must provide a file.
tr: Bir dosya sağlamanız gerekir.

en: You've already verified your email address!
tr: Zaten e-posta adresinizi doğruladınız!

en: Your comment has been posted!
tr: Yorumunuz gönderildi!

en: Your email address has been verified. You may now login, edit your profile, and submit images!
tr: E-posta adresiniz doğrulandı. Şimdi giriş yapabilir, profilinizi düzenleyip ve yeni görüntüleri gönderebilirsiniz!

en: Your password was changed successfully
tr: Parolanız başarılı bir şekilde değiştirildi

en: day
tr: gün

en: feed icon
tr: besleme simgesi

en: hour
tr: saat

en: log out
tr: çıkış

en: minute
tr: dakika

en: month
tr: ay

en: week
tr: hafta

en: year
tr: yıl
