GNU MediaGoblin - en to it translation catalogue (334 entries)

en: 
                    Comment Report #%(report_id)s
it: 
    Segnalazione Commento #%(report_id)s

en: 
                    Media Report #%(report_id)s
it: 
    Segnalazione Elem. Multimediale #%(report_id)s

en: 
                  Closed Report #%(report_id)s
it: 
    Segnalazione Chiusa #%(report_id)s

en: 
                ❖ Published by <a href="%(user_url)s"
                              class="comment_authorlink">%(username)s</a>
it: 
    ❖ Pubblicato da <a href="%(user_url)s"
    class="comment_authorlink">%(username)s</a>

en: 
              CONTENT BY
                <a href="%(user_url)s"> %(user_name)s</a>
              HAS BEEN DELETED
it: 
    IL CONTENUTO DI
    <a href="%(user_url)s"> %(user_name)s</a>
    È STATO ELIMINATO

en: 
        Here you can look up users in order to take punitive actions on them.
it: 
    Qui puoi cercare gli utenti per intraprendere azioni punitive nei loro confronti.

en:  to access your account?
it: ad accedere al tuo account?

en: "%s" added to collection "%s"
it: "%s" aggiunto alla raccolta "%s"

en: "%s" already in collection "%s"
it: "%s" è già nella raccolta "%s"

en: # of Comments Posted
it: # di Commenti Pubblicati

en: %(collection_title)s (%(username)s's collection)
it: %(collection_title)s (raccolta di %(username)s)

en: %(collection_title)s by <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>
it: %(collection_title)s di <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>

en: %(formatted_time)s ago
it: %(formatted_time)s fa

en: %(username)s's collections
it: raccolte di %(username)s

en: %(username)s's media
it: File multimediali di %(username)s

en: %(username)s's profile
it: Profilo di %(username)s

en: (remove)
it: (elimina)

en: -- Select --
it: -- Seleziona --

en: <a href="%(user_url)s">%(user_name)s</a>'s account
it: Account di <a href="%(user_url)s">%(user_name)s</a>

en: <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>'s collections
it: raccolte di <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>

en: <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>'s media
it: File multimediali di <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>

en: <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>'s media with tag <a href="%(tag_url)s">%(tag)s</a>
it: File multimediali di <a href="%(user_url)s">%(username)s</a> con tag <a href="%(tag_url)s">%(tag)s</a>

en: <h2>File a Report</h2>
it: <h2>Invia una Segnalazione</h2>

en: A collection with that slug already exists for this user.
it: Questo utente ha già una raccolta con quel titolo.

en: Account settings saved
it: Impostazioni del profilo salvate

en: Action Taken
it: Azione Intrapresa

en: Active Users
it: Utenti Attivi

en: Add
it: Aggiungi

en: Add a Persona email address
it: Aggiungi un indirizzo email Persona

en: Add a collection
it: Aggiungi una raccolta

en: Add a comment
it: Aggiungi un commento

en: Add a new collection
it: Aggiungi una nuova raccolta

en: Add an OpenID
it: Aggiungi un OpenID

en: Add attachment
it: Aggiungi allegato

en: Add media
it: Aggiungi file multimediali

en: Add this comment
it: Aggiungi questo commento

en: Add to a collection
it: Aggiungi a una raccolta

en: Add your media
it: Aggiungi il tuo file multimediale

en: Add “%(media_title)s” to a collection
it: Aggiungi “%(media_title)s” a una raccolta

en: Added
it: Aggiunto

en: All rights reserved
it: Tutti i diritti riservati

en: Allow
it: Consenti

en: Almost done! Your account still needs to be activated.
it: Quasi finito! Il tuo account deve ancora essere attivato.

en: An email has been sent with instructions on how to change your password.
it: Ti è stata inviata un'email con le istruzioni per cambiare la tua password.

en: An email should arrive in a few moments with instructions on how to do so.
it: In breve dovresti ricevere un email contenente istruzioni su come fare.

en: An entry with that slug already exists for this user.
it: Questo utente ha già un elemento con quel titolo.

en: An error occured
it: Si è verificato un errore

en: Applications with access to your account can:
it: Le applicazioni che accedono al tuo account possono:

en: Attachments
it: Allegati

en: Authorization
it: Autorizzazione

en: Authorization Complete
it: Autorizzazione Completata

en: Authorization Finished
it: Autorizzazione Finita

en: Authorize
it: Autorizza

en: Bad Request
it: Richiesta Non Valida

en: Ban the user
it: Banna l'utente

en: Bio
it: Biografia

en: Browse collections
it: Sfoglia le raccolte

en: CSRF cookie not present. This is most likely the result of a cookie blocker or somesuch.<br/>Make sure to permit the settings of cookies for this domain.
it: Cookie CSRF non presente. Questo è dovuto a un plugin che blocca i cookie o a qualcosa del genere.<br/>Assicurati di permettere le impostazioni dei cookie per questo dominio.

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot link theme... no theme set
it: Non riesco a collegarmi al tema... nessun tema impostato

en: Change account settings
it: Cambia le impostazioni dell'account

en: Change your information
it: Cambiare le tue informazioni

en: Change your password.
it: Cambia la tua password.

en: Changing %(username)s's account settings
it: Stai cambiando le impostazioni dell'account di %(username)s

en: Changing %(username)s's email
it: Stai cambiando l'email di %(username)s

en: Changing %(username)s's password
it: Stai cambiando la password di %(username)s

en: Closed Reports
it: Segnalazioni Chiuse

en: Collected in
it: Inserito in

en: Collection
it: Raccolta

en: Collection "%s" added!
it: Raccolta "%s" aggiunta!

en: Comment Preview
it: Anteprima Commento

en: Could not read the image file.
it: Impossibile leggere il file immagine.

en: Could not send password recovery email as your username is inactive or your account's email address has not been verified.
it: Impossibile inviare l'email di recupero password perchè il tuo nome utente è inattivo o il tuo indirizzo email non è stato verificato.

en: Couldn't find someone with that username.
it: Non ho trovato nessuno con quel nome utente.

en: Create
it: Crea

en: Create an account!
it: Crea un account!

en: Create new collection
it: Crea una nuova raccolta

en: Create one here!
it: Creane uno qui!

en: Created
it: Creato

en: Delete
it: Elimina

en: Delete a Persona email address
it: Elimina un indirizzo email Persona

en: Delete an OpenID
it: Elimina un OpenID

en: Delete my account
it: Elimina il mio account

en: Delete permanently
it: Elimina definitivamente

en: Delete the content
it: Elimina il contenuto

en: Deny
it: Nega

en: Description
it: Descrizione

en: Description of this collection
it: Descrizione di questa raccolta

en: Description of this work
it: Descrizione di questo lavoro

en: Do you want to authorize
it: Vuoi autorizzare

en: Don't have an account yet?
it: Non hai ancora un account?

en: Don't have one yet? It's easy!
it: Non ne hai già uno? E' semplice!

en: Download
it: Scarica

en: Download model
it: Scarica il modello

en: Edit
it: Modifica

en: Edit profile
it: Modifica profilo

en: Editing %(collection_title)s
it: Stai modificando %(collection_title)s

en: Editing %(media_title)s
it: Stai modificando %(media_title)s

en: Editing %(username)s's profile
it: Stai modificando il profilo di %(username)s

en: Editing attachments for %(media_title)s
it: Stai modificando gli allegati di %(media_title)s

en: Email address
it: Indirizzo email

en: Email me when others comment on my media
it: Inviami messaggi email quando altre persone commentano i miei file multimediali

en: Email verification needed
it: E' necessario verificare l'indirizzo email

en: Enable insite notifications about events.
it: Abilita le notifiche degli eventi nel sito.

en: Enter your old password to prove you own this account.
it: Inserisci la vecchia password per dimostrare di essere il proprietario dell'account.

en: Enter your password to prove you own this account.
it: Inserisci la tua password per dimostrare di essere il proprietario di questo account.

en: Explore
it: Esplora

en: File Format
it: Formato del File

en: Forgot your password?
it: Hai dimenticato la tua password?

en: Front
it: Prospetto

en: Go to page:
it: Vai alla pagina:

en: Here you can track the state of media being processed on this instance.
it: Qui puoi seguire lo stato dei file multimediali in fase di elaborazione in questa istanza.

en: Here's a spot to tell others about yourself.
it: Ecco un posto dove raccontare agli altri di te.

en: Hi %(username)s,
    
    to activate your GNU MediaGoblin account, open the following URL in
    your web browser:
    
    %(verification_url)s
it: Ciao %(username)s,
    
    per attivare il tuo account GNU MediaGoblin, apri il seguente URL nel 
    tuo navigatore web.
    
    %(verification_url)s

en: Hi %(username)s,
    %(comment_author)s commented on your post (%(comment_url)s) at %(instance_name)s
it: Ciao %(username)s,
    %(comment_author)s ha commentato il tuo post (%(comment_url)s) su %(instance_name)s

en: Hi there, welcome to this MediaGoblin site!
it: Ciao, benvenuto in questo sito MediaGoblin!

en: Hi,
    
    We wanted to verify that you are %(username)s. If this is the case, then 
    please follow the link below to verify your new email address.
    
    %(verification_url)s
    
    If you are not %(username)s or didn't request an email change, you can ignore
    this email.
it: Salve,
    
    Vogliamo verificare che tu sia %(username)s. Se è così, allora 
    per favore segui il link sottostante per verificare il tuo nuovo indirizzo email.
    
    %(verification_url)s
    
    Se tu non sei %(username)s oppure non hai richiesto un cambio dell'email, puoi ignorare questo messaggio.

en: I am sure I want to delete this
it: Sono sicuro di volerlo eliminare

en: I am sure I want to remove this item from the collection
it: Sono sicuro di voler eliminare questo elemento dalla raccolta

en: If you are that person but you've lost your verification email, you can <a href="%(login_url)s">log in</a> and resend it.
it: Se sei quella persona ma hai perso l'email di verifica, puoi <a href="%(login_url)s">accedere</a> e rispedirla.

en: In case it doesn't:
it: Nel caso non fosse:

en: Include a note
it: Includi una nota

en: Invalid User name or email address.
it: Nome utente o indirizzo email non valido.

en: Invalid file given for media type.
it: File non valido per il tipo di file multimediale indicato.

en: Last 10 successful uploads
it: Ultimi 10 caricamenti riusciti

en: License
it: Licenza

en: License preference
it: Licenza preferita

en: Location
it: Posizione

en: Log in
it: Accedi

en: Log in to create an account!
it: Accedi per creare un account!

en: Log out
it: Esci

en: Logging in failed!
it: Accesso fallito!

en: Mark all read
it: Segna tutti come letti

en: Max file size: {0} mb
it: Dimensione massima del file: {0} mb

en: Media in-processing
it: File multimediali in elaborazione

en: Media processing panel
it: Pannello di elaborazione file multimediali

en: Media tagged with: %(tag_name)s
it: File taggati con: %(tag_name)s

en: MediaGoblin logo
it: Simbolo di MediaGoblin

en: Most recent media
it: File multimediali più recenti

en: Must provide an oauth_token.
it: Devi specificare un oauth_token.

en: Name
it: Nome

en: New comments
it: Nuovi commenti

en: New email address
it: Nuovo indirizzo email

en: New password
it: Nuova password

en: No OpenID service was found for %s
it: Nessun servizio OpenID è stato trovato per %s

en: No failed entries!
it: Nessuna elaborazione fallita!

en: No media in-processing
it: Nessun file multimediale in elaborazione

en: No processed entries, yet!
it: Finora nessun elemento elaborato!

en: No users found.
it: Nessun utente trovato.

en: OAuth client connections
it: Connessioni client OAuth

en: Object Height
it: Altezza Oggetto

en: Offender
it: Colpevole

en: Old password
it: Password vecchia

en: Older →
it: Più vecchio →

en: Oops, your comment was empty.
it: Oops, il tuo commento era vuoto.

en: OpenID was successfully removed.
it: OpenID è stato rimosso con successo.

en: OpenID's
it: Gli OpenID

en: Operation not allowed
it: Operazione non consentita

en: Or login with OpenID!
it: O accedi con OpenID!

en: Or login with Persona!
it: O accedi con Persona!

en: Or login with a password!
it: O accedi con una password!

en: Or register with OpenID!
it: O registrati con OpenID!

en: Or register with Persona!
it: O registrati con Persona!

en: Original
it: Originale

en: Original file
it: File originario

en: PDF file
it: File PDF

en: Perspective
it: Prospettiva

en: Please check your entries and try again.
it: Per favore controlla i tuoi elementi e riprova.

en: Post new media as you
it: Pubblica nuovi file multimediali a nome mio

en: Powered by <a href="http://mediagoblin.org/" title='Version %(version)s'>MediaGoblin</a>, a <a href="http://gnu.org/">GNU</a> project.
it: Realizzato con <a href="http://mediagoblin.org/" title='Version %(version)s'>MediaGoblin</a>, un progetto <a href="http://gnu.org/">GNU</a>.

en: Profile changes saved
it: Cambiamenti del profilo salvati

en: RESOLVED
it: RISOLTO

en: Really delete %(title)s?
it: Vuoi davvero eliminare %(title)s?

en: Really delete user '%(user_name)s' and all related media/comments?
it: Vuoi eliminare definitivamente l'utente '%(user_name)s' e tutti i file multimediali/commenti correlati?

en: Really remove %(media_title)s from %(collection_title)s?
it: Eliminare definitivamente %(media_title)s da %(collection_title)s?

en: Reason
it: Motivazione

en: Reason for Reporting
it: Motivazione della Segnalazione

en: Recover password
it: Recupera Password

en: Redirect URI
it: URI di Reindirizzamento

en: Released under the <a href="http://www.fsf.org/licensing/licenses/agpl-3.0.html">AGPL</a>. <a href="%(source_link)s">Source code</a> available.
it: Rilasciato con licenza <a href="http://www.fsf.org/licensing/licenses/agpl-3.0.html">AGPL</a>. <a href="%(source_link)s">Codice sorgente</a> disponibile.

en: Remove
it: Elimina

en: Report
it: Segnala

en: Report management panel
it: Pannello di gestione delle segnalazioni

en: Reported By
it: Segnalato Da

en: Reported comment
it: Commento segnalato

en: Reporting this Comment
it: Segnalare questo Commento

en: Reporting this Media Entry
it: Segnalare questo Elemento Multimediale

en: Resend verification email
it: Rispedisci email di verifica

en: Resent your verification email.
it: Email di verifica rispedita.

en: Resolve
it: Risolvi

en: Resolve This Report
it: Risolvi Questo Problema

en: Return to Reports Panel
it: Ritorna al Pannello Segnalazioni

en: Save
it: Salva

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: See your information (e.g profile, media, etc...)
it: Controlla le tue informazioni (ad es. il profilo, i file multimediali, ecc...)

en: Send instructions
it: Invia istruzioni

en: Send the user a message
it: Invia un messaggio all'utente

en: Separate tags by commas.
it: Separa i tag con la virgola.

en: Set password
it: Imposta password

en: Set your new password
it: Imposta la nuova password

en: Side
it: Lato

en: Sign in to create an account!
it: Iscriviti per creare un account!

en: Slug
it: Titolo

en: Someone has registered an account with this username, but it still has to be activated.
it: Qualcuno ha registrato un account con questo nome utente, ma deve ancora essere attivato.

en: Sorry Dave, I can't let you do that!</p><p>You have tried  to perform a function that you are not allowed to. Have you been trying to delete all user accounts again?
it: Scusa Dave, non posso lasciartelo fare!</p><p>Hai cercato di eseguire una funzione non autorizzata. Stavi provando a eliminare di nuovo tutti gli account utente?

en: Sorry, I don't support that file type :(
it: Mi dispiace, non supporto questo tipo di file :(

en: Sorry, a user with that email address already exists.
it: Siamo spiacenti, un utente con quell'indirizzo email esiste già.

en: Sorry, a user with that name already exists.
it: Spiacente, esiste già un utente con quel nome.

en: Sorry, an account is already registered to that OpenID.
it: Mi dispiace, esiste già un account registrato con quell'OpenID.

en: Sorry, an account is already registered to that Persona email.
it: Mi dispiace, esiste già un account registrato con quell'indirizzo email Persona.

en: Sorry, an account is already registered with that Persona email address.
it: Mi dispiace, esiste già un account registrato con quell'indirizzo email Persona.

en: Sorry, authentication is disabled on this instance.
it: Mi dispiace, l'autenticazione è disabilitata in questa istanza.

en: Sorry, comments are disabled.
it: Mi dispiace, i commenti sono disabilitati.

en: Sorry, no such report found.
it: Spiacente, segnalazione non trovata.

en: Sorry, registration is disabled on this instance.
it: Spiacente, la registrazione è disabilitata su questa istanza.

en: Sorry, reporting is disabled on this instance.
it: Spiacente, le segnalazioni sono disabilitate in questa istanza.

en: Sorry, the OpenID server could not be found
it: Mi dispiace, il server OpenID non è stato trovato

en: Sorry, the file size is too big.
it: Spiacente, il file è troppo grande.

en: Sorry, this video will not work because
          your web browser does not support HTML5 
          video.
it: Mi dispiace, questo video non funzionerà perché
          il tuo browser web non supporta i video in
          HTML5.

en: Sorry, uploading this file will put you over your upload limit.
it: Spiacente, caricando questo file supereresti il tuo limite di memoria.

en: Sorry, you have reached your upload limit.
it: Spiacente, hai raggiunto il limite di memoria disponibile.

en: Status
it: Stato

en: Stay logged in
it: Rimani connesso

en: Tagged with
it: Taggato con

en: Take away privilege
it: Togli il privilegio

en: Terms of Service
it: Termini di Servizio

en: That OpenID is not registered to this account.
it: Quell'OpenID non è registrato a questo account.

en: That Persona email address is not registered to this account.
it: Quell'indirizzo email Persona non è registrato in questo account.

en: The Persona email address was successfully removed.
it: L'indirizzo email Persona è stato rimosso con successo.

en: The client {0} has been registered!
it: Il client {0} è stato registrato!

en: The collection was not deleted because you didn't check that you were sure.
it: La raccolta non è stata eliminata perchè non hai confermato di essere sicuro.

en: The item was not removed because you didn't check that you were sure.
it: L'elemento non è stato eliminato perchè non hai confermato di essere sicuro.

en: The media was not deleted because you didn't check that you were sure.
it: Il file non è stato eliminato perchè non hai confermato di essere sicuro.

en: The name of the OAuth client
it: Nome del client OAuth

en: The redirect URI for the applications, this field
                is <strong>required</strong> for public clients.
it: L'URI di reindirizzamento per le applicazioni, questo campo
    è <strong>richiesto</strong> per i client pubblici.

en: The request sent to the server is invalid, please double check it
it: La richiesta inviata al server non è valida, per favore ricontrolla

en: The slug can't be empty
it: Il titolo non può essere vuoto

en: The title can't be empty
it: Il titolo non può essere vuoto

en: The title part of this collection's address. You usually don't need to change this.
it: Il titolo fa parte dell'indirizzo di questa raccolta. Nella maggior parte dei casi non c'è bisogno di cambiarlo.

en: The title part of this media's address. You usually don't need to change this.
it: Il titolo fa parte dell'indirizzo del file. Nella maggior parte dei casi non c'è bisogno di cambiarlo.

en: The user id is incorrect.
it: L'id utente è sbagliato.

en: The verification key or user id is incorrect
it: La chiave di verifica o l'id utente è sbagliato

en: The verification key or user id is incorrect.
it: La chiave di verifica o l'id utente è sbagliato.

en: There doesn't seem to be a page at this address. Sorry!</p><p>If you're sure the address is correct, maybe the page you're looking for has been moved or deleted.
it: Mi dispiace! Sembra che non esista una pagina web con questo indirizzo.</p><p>Se ritieni che l'indirizzo sia corretto, forse la pagina che stai cercando è stata spostata o eliminata.

en: There doesn't seem to be any media here yet...
it: Sembra che non ci sia ancora nessun file multimediale qui...

en: These uploads failed to process:
it: L'elaborazione di questi file caricati è fallita:

en: This address contains errors
it: Questo indirizzo contiene errori

en: This field does not take email addresses.
it: Questo campo non accetta indirizzi email.

en: This field is required for public clients
it: Questo campo è richiesto per i client pubblici

en: This field requires an email address.
it: Questo campo richiede un indirizzo email.

en: This is where your media will appear, but you don't seem to have added anything yet.
it: I tuoi file multimediali appariranno qui, ma sembra che tu non abbia ancora aggiunto niente.

en: This site is running <a href="http://mediagoblin.org">MediaGoblin</a>, an extraordinarily great piece of media hosting software.
it: Questo sito sta utilizzando <a href="http://mediagoblin.org">Mediagoblin</a>, un ottimo programma per caricare e condividere file multimediali.

en: This user hasn't filled in their profile (yet).
it: Questo utente non ha (ancora) compilato il proprio profilo.

en: This will be your default license on upload forms.
it: Questa sarà la tua licenza predefinita nei moduli di caricamento dei file.

en: Title
it: Titolo

en: To add your own media, place comments, and more, you can log in with your MediaGoblin account.
it: Per aggiungere i tuoi file multimediali, scrivere commenti e altro puoi accedere con il tuo account MediaGoblin.

en: Top
it: Pianta

en: Type
it: Tipo

en: User management panel
it: Pannello di gestione degli utenti

en: User panel
it: Pannello utente

en: User will be banned until:
it: L'utente verrà bannato fino al:

en: Username
it: Nome utente

en: Username or Email
it: Nome utente o indirizzo Email

en: Username or email
it: Nome utente o indirizzo email

en: Verification cancelled
it: Verifica annullata

en: Verification of %s failed: %s
it: Verifica di %s fallita: %s

en: Verify your email!
it: Verifica la tua email!

en: Video transcoding failed
it: Transcodifica video fallita

en: View all of %(username)s's media
it: Visualizza tutti i file multimediali di %(username)s

en: View on <a href="%(osm_url)s">OpenStreetMap</a>
it: Visualizza su <a href="%(osm_url)s">OpenStreetMap</a>

en: Warning from
it: Avvertimento da parte di

en: WebM file (VP8/Vorbis)
it: File WebM (VP8/Vorbis)

en: WebM file (Vorbis codec)
it: File WebM (codec Vorbis)

en: Website
it: Sito web

en: What action will you take to resolve the report?
it: Quali azioni intraprenderai per risolvere il problema?

en: What privileges will you take away?
it: Quali privilegi toglierai?

en: Why are you banning this User?
it: Perché stai bannando questo Utente?

en: Woohoo! Submitted!
it: Evviva! Caricato!

en: Wrong password
it: Password errata

en: Yes, really delete my account
it: Sì, elimina definitivamente il mio account

en: You added the attachment %s!
it: Hai aggiunto l'allegato %s!

en: You already have a collection called "%s"!
it: Hai già una raccolta che si chiama "%s"!

en: You are Banned.
it: Sei Bannato.

en: You are about to delete an item from another user's collection. Proceed with caution.
it: Stai eliminando un elemento dalla raccolta di un altro utente. Procedi con cautela.

en: You are about to delete another user's collection. Proceed with caution.
it: Stai eliminando la raccolta di un altro utente. Procedi con cautela.

en: You are about to delete another user's media. Proceed with caution.
it: Stai eliminando un file multimediale di un altro utente. Procedi con attenzione.

en: You are editing a user's profile. Proceed with caution.
it: Stai modificando il profilo di un utente. Procedi con attenzione.

en: You are editing another user's collection. Proceed with caution.
it: Stai modificando la raccolta di un altro utente. Procedi con cautela.

en: You are editing another user's media. Proceed with caution.
it: Stai modificando file multimediali di un altro utente. Procedi con attenzione.

en: You are logged in as
it: Sei connesso come

en: You are no longer an active user. Please contact the system admin to reactivate your account.
it: Non sei più un utente attivo. Per favore contatta l'amministratore di sistema per riattivare il tuo account.

en: You can get a modern web browser that 
          can play this video at <a href="http://getfirefox.com">
          http://getfirefox.com</a>!
it: Qui <a href="http://getfirefox.com">http://getfirefox.com</a>
    puoi scaricare un browser web moderno, in grado di visualizzare
    questo video!

en: You can now log in using your new password.
it: Ora puoi effettuare l'accesso con la nuova password.

en: You can only edit your own profile.
it: Puoi modificare solo il tuo profilo.

en: You can track the state of media being processed for your gallery here.
it: Qui controlli lo stato dei file multimediali in elaborazione per la tua galleria.

en: You can use
                            <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/basics">
                            Markdown</a> for formatting.
it: Puoi utilizzare il
    <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/basics">
    Markdown</a> per la formattazione.

en: You can use
                          <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/basics" target="_blank">
                          Markdown</a> for formatting.
it: Puoi usare il
    <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/basics" target="_blank">
    Markdown</a> per la formattazione.

en: You can use
                          <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/basics">
                          Markdown</a> for formatting.
it: Puoi usare il
                          <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/basics">
                          Markdown</a> per la formattazione.

en: You can use <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/basics" target="_blank">Markdown</a> for formatting.
it: Puoi usare il <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/basics" target="_blank">Markdown</a> per la formattazione.

en: You can't delete your only OpenID URL unless you have a password set
it: Non puoi eliminare il tuo unico URL OpenID se prima non hai impostato una password

en: You can't delete your only Persona email address unless you have a password set.
it: Non puoi eliminare il tuo unico indirizzo email Persona se prima non hai impostato una password.

en: You cannot take action against an administrator
it: Non puoi agire contro un amministratore

en: You deleted the collection "%s"
it: Hai eliminato la raccolta "%s"

en: You deleted the item from the collection.
it: Hai eliminato l'elemento dalla raccolta.

en: You deleted the media.
it: Hai eliminato il file.

en: You have been banned
it: Sei stato bannato

en: You have to select or add a collection
it: Devi selezionare o aggiungere una raccolta

en: You must be logged in so we know who to send the email to!
it: Devi effettuare l'accesso così possiamo sapere a chi inviare l'email!

en: You must provide a file.
it: Devi specificare un file.

en: You need to confirm the deletion of your account.
it: Devi confermare l'eliminazione del tuo account.

en: You've already verified your email address!
it: Hai già verificato il tuo indirizzo email!

en: Your OAuth clients
it: I tuoi client OAuth

en: Your OpenID url was saved successfully.
it: Il tuo url OpenID è stato salvato con successo.

en: Your Persona email address was saved successfully.
it: Il tuo indirizzo email Persona è stato salvato con successo.

en: Your comment has been posted!
it: Il tuo commento è stato aggiunto!

en: Your email address has been verified.
it: Il tuo indirizzo email è stato verificato.

en: Your email address has been verified. You may now login, edit your profile, and submit images!
it: Il tuo indirizzo email è stato verificato. Ora puoi accedere, modificare il tuo profilo e caricare immagini!

en: Your last 10 successful uploads
it: I tuoi ultimi 10 caricamenti riusciti

en: Your password was changed successfully
it: La tua password è stata cambiata con successo

en: an unknown application
it: un'applicazione sconosciuta

en: commented on your post
it: ha commentato il tuo post

en: day
it: giorno

en: hour
it: ora

en: indefinitely
it: indefinitamente

en: log out
it: esci

en: minute
it: minuto

en: month
it: mese

en: newer
it: più recente

en: older
it: più vecchio

en: until %(until_when)s
it: fino al %(until_when)s

en: week
it: settimana

en: year
it: anno

en: ← Newer
it: ← Più recente

en: ❖ Browsing media by <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>
it: ❖ Stai guardando i file multimediali di <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>
