GNU MediaGoblin - en to da translation catalogue (368 entries)

en: 
                    Comment Report #%(report_id)s
da: 
                    Kommentarrapport #%(report_id)s

en: 
          Go to the page of the media entry you want to feature. Copy it's URL and
          then paste it into a new line in the text box above. There should be only
          one url per line. The url that you paste into the text box should be under
          the header describing how prominent a feature it will be (whether Primary,
          Secondary, or Tertiary). Once all of the media that you want to feature are
          inside the text box, click the Submit Query button, and your media should be
          displayed on the front page.
da: 
    Gå til siden med den medieartikel du til fremhæve. Kopier dens URL og
    sæt den ind på en ny linje i tekstboksen herover. Der må kun være URL pr. linje.
    URL'en du sætter ind i tekstboksen skal være under overskriften der beskriver hvor
    prominent fremhævningen skal være (enten primær, sekundær eller tertiær).
    Tryk på knappen når alle de medieartikler du vil fremhæve er inde i tekstboksen.
    Herefter bør dine medieartikler blive vist på forsiden.v

en: 
          Unfeature a media by removing its line from the above textarea and then
          pressing the Submit Query button.
da: 
    Fjern fremhævningen af en medieartikel ved at fjerne dens linje fra tekstboksen ovenover og klik herefter på knappen.

en: 
          When copying and pasting urls into the above text box, be aware that if
          you make a typo, once you press Submit Query, your media entry will NOT be
          featured. Make sure that all your intended Media Entries are featured.
da: 
    Vær opmærksom på at hvis du laver slåfejl når du kopierer og indsætter en URL i tekstboksen herover, så vil din medieartikel IKKE blive fremhævet efter du har trykket på knappen. Tjek venligst efter at alle de medieartikler du forventer er fremhævet rent faktisk også er det.

en: 
    {mod} banned user {user} {expiration_date}.
da: 
    {mod} bortviste brugeren {user} {expiration_date}.

en: 
    {mod} deleted the comment.
da: 
    {mod} slettede kommentaren.

en: 
    {mod} deleted the media entry.
da: 
    {mod} slettede medieartiklen.

en: 
    {mod} sent a warning email to the {user}.
da: 
    {mod} sendte en advarsels-e-mail til brugeren {user}.

en: 
    {mod} took away {user}'s {privilege} privileges.
da: 
    {mod} fjernede {user}s {privilege} rettigheder.

en:  Blog Dashboard
da: Blogkontrolpanel

en:  No blog post yet.
da: Endnu ingen blogposter

en:  to access your account?
da: for at tilgå din konto?

en: "%s" added to collection "%s"
da: "%s" blev tiløføjet til samlingen "%s"

en: "%s" already in collection "%s"
da: "%s" er allerede i samlingen "%s"

en: %(blog_owner_name)s's Blog
da: %(blog_owner_name)ss blog

en: %(collection_title)s (%(username)s's collection)
da: %(collection_title)s (%(username)s's samling)

en: %(collection_title)s by <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>
da: %(collection_title)s fra <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>

en: %(formatted_time)s ago
da: %(formatted_time)s siden

en: %(username)s's collections
da: %(username)ss samlinger

en: %(username)s's media
da: %(username)s's medie

en: %(username)s's profile
da: %(username)s's profil

en: (remove)
da: (fjern)

en: -- Select --
da: -- Vælg --

en: -----------{display_type}-Features---------------------------
da: -----------{display_type}-fremhævninger---------------------------

en: <a href="%(user_url)s">%(user_name)s</a>'s account
da: <a href="%(user_url)s">%(user_name)s</a>'s konto

en: <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>'s collections
da: <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>s samlinger

en: <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>'s media
da: <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>s mediefil

en: <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>'s media with tag <a href="%(tag_url)s">%(tag)s</a>
da: <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>s medie med mærket <a href="%(tag_url)s">%(tag)s</a>

en: <em> Go to list view </em>
da: <em> Skift til listevisning </em>

en: <strong>Confidential</strong> - The client can
                    make requests to the GNU MediaGoblin instance that can not be
                    intercepted by the user agent (e.g. server-side client).<br />
                    <strong>Public</strong> - The client can't make confidential
                    requests to the GNU MediaGoblin instance (e.g. client-side
                    JavaScript client).
da: <strong>Fortrolig</strong> - Klienten kan foretage
                    forespørgsler GNU MediaGoblin-instansen, der ikke kan
                    opsnappes af brugeren (dvs. serverside-klienten).<br />
                    <strong>Offentlig</strong> - Klienten kan ikke foretage fortrolige
                    forespørgsler til GNU MediaGoblin-instansen (dvs. JavaScript-klient
                    på klientsiden).

en: A collection with that slug already exists for this user.
da: En samling med dette webnavn findes allerede for denne bruger.

en: Account settings saved
da: Kontoindstillinger gemt

en: Add
da: Tilføj

en: Add Blog Post
da: Tilføj blogpost

en: Add a collection
da: Tilføj en samling

en: Add a comment
da: Tilføj en kommentar

en: Add a new collection
da: Tilføj en ny samling

en: Add an OpenID
da: Tilføj et OpenID

en: Add attachment
da: Tilføj en vedhæftet fil

en: Add media
da: Tilføj medie

en: Add this comment
da: Tilføj denne kommentar

en: Add to a collection
da: Tilføj til en samling

en: Add your media
da: Tilføj dit medie

en: Add “%(media_title)s” to a collection
da: Tilføj “%(media_title)s” til en samling

en: Added
da: Tilføjet

en: All rights reserved
da: Alle rettigheder forbeholdes

en: Allow
da: Tillad

en: Almost done! Your account still needs to be activated.
da: Næsten færdig! Din konto skal stadig aktiveres.

en: An email has been sent with instructions on how to change your password.
da: En email er blevet sendt med instruktioner til at ændre dit kodeord.

en: An email should arrive in a few moments with instructions on how to do so.
da: Der skulle komme email om et par øjeblikke med instrukser om hvordan.

en: An entry with that slug already exists for this user.
da: Et post med dette webnavn findes allerede for denne bruger.

en: An error occured
da: Der opstod en fejl

en: Applications with access to your account can:
da: Programmer med adgang til din konto kan:

en: Atom feed
da: Atom-kilde

en: Attachments
da: Vedhæftede filer

en: Authorization
da: Godkendelse

en: Authorization Complete
da: Godkendelse er udført

en: Authorization Finished
da: Godkendelse er afsluttet

en: Authorize
da: Godkend

en: Bad Request
da: Forkert forespørgsel

en: Ban the user
da: Bandlys denne bruger

en: Browse collections
da: Gennemse samlinger

en: CSRF cookie not present. This is most likely the result of a cookie blocker or somesuch.<br/>Make sure to permit the settings of cookies for this domain.
da: CSRF-cookie er ikke til stede. Dette skyldes højst sandsynligt en blokering af cookie eller lignende.<br/>Sørg for at tillade, at der angives cookie'er for dette domæne.

en: Cancel
da: Afbryd

en: Cannot link theme... no theme set
da: Kan ikke linke til tema... intet tema sat

en: Change account settings
da: Skift kontoindstillinger

en: Change your information
da: Tilpas dine informationer

en: Change your password.
da: Skift din adgangskode.

en: Changing %(username)s's account settings
da: Ændrer %(username)s's kontoindstillinger

en: Changing %(username)s's email
da: Ændrer %(username)ss e-mail

en: Changing %(username)s's password
da: Ændrer %(username)s's kodeord

en: Collected in
da: Indsamlet i

en: Collection
da: Samling

en: Collection "%s" added!
da: Samlingen "%s" blev tilføjet!

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment Preview
da: Forhåndsvisning af kommentar

en: Could not link "%s": %s exists and is not a symlink
da: Kunne ikke henvise "%s": %s eksisterer og er ikke en symbolsk henvisning

en: Could not read the image file.
da: Kunne ikke indlæse billedfilen.

en: Could not send password recovery email as your username is inactive or your account's email address has not been verified.
da: Vi kunne ikke sende en kodeords nulstillings email da dit brugernavn er inaktivt, eller din konto's email adresse er ikke blevet godkendt.

en: Couldn't find someone with that username.
da: Kunne ikke finde nogen med dette brugernavn.

en: Create
da: Opret

en: Create a Blog
da: Opret en blog

en: Create an account!
da: Opret en konto!

en: Create new collection
da: Opret ny samling

en: Create one here!
da: Opret én her!

en: Create/Edit a Blog
da: Opret/rediger blog

en: Create/Edit a Blog Post.
da: Opret rediger en blogpost.

en: Create/Edit a blog post.
da: Opret/rediger en blogpost

en: Created
da: Oprettet

en: Delete
da: Slet

en: Delete Blog
da: Slet blogpost

en: Delete an OpenID
da: Slet et OpenID

en: Delete my account
da: Slet min konto

en: Delete permanently
da: Slet permanent

en: Delete the content
da: Slet indholdet

en: Deny
da: Forbyd

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description of this collection
da: Beskrivelse af denne samling

en: Description of this work
da: Beskrivelse af arbejdet

en: Do you want to authorize
da: Ønsker du at godkende

en: Don't have an account yet?
da: Har du endnu ikke en konto?

en: Don't have one yet? It's easy!
da: Har du ikke en endnu? Det er let!

en: Don't process eagerly, pass off to celery
da: Undlad ivrig behandlig, overlad til celery

en: Download
da: Hent

en: Download model
da: Hent model

en: Edit
da: Redigér

en: Edit Blog
da: Rediger blogpost

en: Edit profile
da: Ret profil

en: Editing %(collection_title)s
da: Redigerer %(collection_title)s

en: Editing %(media_title)s
da: Redigerer %(media_title)s

en: Editing %(username)s's profile
da: Redigerer %(username)s profil

en: Editing attachments for %(media_title)s
da: Redigerer vedhæftede filer for %(media_title)s

en: Email
da: E-mail

en: Email address
da: Email adresse

en: Email me when others comment on my media
da: Email mig når andre kommenterer på mine medier

en: Email verification needed
da: Der kræves godkendelse af e-mail

en: Enable insite notifications about events.
da: Aktivér insite-notifikationer for begivenheder.

en: Enter the URL for the media to be featured
da: Angiv URL'en for mediet der skal fremhæves

en: Enter your old password to prove you own this account.
da: Skriv dit gamle kodeord for at bevise det er din konto.

en: Enter your password to prove you own this account.
da: Angiv dit kodeord for at bevise at du ejer denne konto.

en: Error with media '{media_id}' value '{error_path}': {error_msg}
    Metadata was not uploaded.
da: Fejl med medie '{media_id}' værdi '{error_path}': '{error_msg}'
    Metadata blev ikke uploadet.

en: Explore
da: Udforsk

en: FAIL: Local file {filename} could not be accessed.
    {filename} will not be uploaded.
da: FEJL: Den lokale fil {filename} kunne ikke tilgås.
    {filename} vil ikke blive uploadet.

en: FAIL: This file is larger than the upload limits for this site.
da: FEJL: Denne fil er større en grænsen for uploads på dette site.

en: FAIL: This file will put this user past their upload limits.
da: FEJL: Upload af denne fil vil overskride brugerens upload-grænse.

en: FAIL: This user is already past their upload limits.
da: FEJL: Denne bruger har allerede overskredet sin upload-grænse.

en: File
da: Fil

en: File Format
da: Filformat

en: File at {path} not found, use -h flag for help
da: Filen ved {path} findes ikke, brug flaget -h for hjælp

en: For more information about how to properly run this
    script (and how to format the metadata csv file), read the MediaGoblin
    documentation page on command line uploading
    <http://docs.mediagoblin.org/siteadmin/commandline-upload.html>
da: For mere information om hvordan du kører dette script (og hvordan
    metadata-CSV-filen skal formateres) henvises til MediaGoblin-
    dokumentationen om command line uploading
    <http://docs.mediagoblin.org/siteadmin/commandline-upload.html>

en: Forgot your password?
da: Glemt dit kodeord?

en: Front
da: Forside

en: Go to page:
da: Gå til side:

en: Here you can track the state of media being processed on this instance.
da: Her kan du følge status for mediet, der bliver behandlet på denne instans.

en: Here's a spot to tell others about yourself.
da: Her kan du fortælle andre om dig selv.

en: Hi %(username)s,
    
    to activate your GNU MediaGoblin account, open the following URL in
    your web browser:
    
    %(verification_url)s
da: Hej %(username)s,
    
    for at aktivere din GNU MediaGoblin-konto, åbner du følgende
    adresse i din webbrowser:
    
    %(verification_url)s

en: Hi %(username)s,
    %(comment_author)s commented on your post (%(comment_url)s) at %(instance_name)s
da: Hej %(username)s,
    %(comment_author)s kommenterede dit opslag, (%(comment_url)s) på %(instance_name)s

en: Hi there, welcome to this MediaGoblin site!
da: Hey, velkommen til denne MediaGoblin side!

en: Hi,
    
    We wanted to verify that you are %(username)s. If this is the case, then 
    please follow the link below to verify your new email address.
    
    %(verification_url)s
    
    If you are not %(username)s or didn't request an email change, you can ignore
    this email.
da: Hej,
    
    Vi vil gerne sikre, at du er %(username)s. Er dette tilfældet, så følg
    venligst henvisningen nedenfor, for at bekræfte din nye e-postadresse.
    
    %(verification_url)s
    
    Hvis du ikke er %(username)s, eller ikke har forespurgt ændring af e-post, kan du ignorere denne e-mail.

en: How does this work?
da: Hvordan virker det?

en: How to feature media?
da: Hvordan fremhæves medier?

en: However, old link directory symlink found; removed.
da: Dog blev den symbolske henvisning til den tidligere kataloghenvisning fundet; fjernet.

en: I am sure I want to delete this
da: Jeg er sikker på at jeg vil slette dette

en: I am sure I want to remove this item from the collection
da: Jeg er helt sikker på at jeg vil fjerne dette element fra samlingen

en: Identifier
da: Identifikator

en: If that email address (case sensitive!) is registered an email has been sent with instructions on how to change your password.
da: Hvis emailadressen (der skelnes mellem små og store bogstaver!) er en registreret, så er der blevet sendt en email med instrukser om ændring af adgangskode.

en: If you are that person but you've lost your verification email, you can <a href="%(login_url)s">log in</a> and resend it.
da: Hvis du er denne person, men har mistet godkendelsesbeskeden, så kan du <a href="%(login_url)s">logge ind</a> og sende den påny.

en: Image for %(media_title)s
da: Bilelde for %(media_title)s

en: Image of goblin stressing out
da: Et billede at en goblin der er stresset

en: In case it doesn't:
da: Hvis det ikke gør:

en: Include a note
da: Inkludér en note

en: Invalid User name or email address.
da: Ugyldigt brugernavn eller e-mailadresse.

en: Invalid file given for media type.
da: Forkert fil for medietypen.

en: Is there another way to manage featured media?
da: Er der andre måder at styre fremhævede medieartikler på?

en: Last 10 successful uploads
da: Seneste 10 succesfulde overførsler

en: License
da: Licens

en: License preference
da: Præferencer for licens

en: Location
da: Placering

en: Log in
da: Log ind

en: Log in to create an account!
da: Log ind for at oprette en konto!

en: Log out
da: Log ud

en: Logging in failed!
da: Login mislykkedes!

en: Mark all read
da: Markér alle som læst

en: Max file size: {0} mb
da: Maks. filstørrelse: {0} mb

en: Media in-processing
da: Mediet er under behandling

en: Media processing panel
da: Panel til mediebehandling

en: Media tagged with: %(tag_name)s
da: Medie mærket med: %(tag_name)s

en: Message to user:
da: Besked til bruger:

en: Most recent media
da: Seneste mediefil

en: Must provide an oauth_token.
da: Der skal angives en oauth_token.

en: Name
da: Navn

en: Name of user these media entries belong to
da: Navn på brugeren som disse medieartikler tilhører

en: New comments
da: Nye kommentarer

en: New email address
da: Ny e-mailadresse

en: New password
da: Ny kodeord

en: No OpenID service was found for %s
da: Der blev ikke fundet en OpenID-tjeneste for %s

en: No asset directory for this theme
da: Intet asset-bibliotek til dette tema

en: No failed entries!
da: Ingen mislykkede poster!

en: No media in-processing
da: Intet medie er under behandling

en: No processed entries, yet!
da: Ingen behandlede poster, endnu!

en: No request token found.
da: Ingen request token fundet.

en: OAuth client connections
da: OAuth-klientforbindelser

en: Object Height
da: Objektets højde

en: Old link found for "%s"; removing.
da: Gammel henvisning fundet for "%s"; fjerner.

en: Old password
da: Gammelt kodeord

en: Older →
da: Ældre →

en: Oops!
da: Hovsa!

en: Oops, your comment was empty.
da: Uups, din kommentar var uden indhold.

en: OpenID was successfully removed.
da: Fjernelse af OpenID blev gennemført.

en: OpenID's
da: OpenID'er

en: Operation not allowed
da: Handlingen er ikke tilladt

en: Or login with OpenID!
da: Eller log ind med OpenID!

en: Or login with a password!
da: Eller log ind med et kodeord!

en: Or register with OpenID!
da: Eller tilmeld dig med OpenID!

en: Original file
da: Original fil

en: PDF file
da: PDF-fil

en: Password
da: Kodeord

en: Path to the csv file containing metadata information.
da: Stien til CSV-filen der indeholder metadatainformation.

en: Persona's
da: Persona'er

en: Perspective
da: Perspektiv

en: Please check your entries and try again.
da: Tjek venligst dine poster og forsøg igen.

en: Post new media as you
da: Afsend nyt medie som dig selv

en: Powered by <a href="http://mediagoblin.org/" title='Version %(version)s'>MediaGoblin</a>, a <a href="http://gnu.org/">GNU</a> project.
da: Drevet af <a href="http://mediagoblin.org/" title='Version %(version)s'>MediaGoblin</a>, et <a href="http://gnu.org/">GNU</a>-projekt.

en: Primary
da: Primær

en: Profile changes saved
da: Profilændringer gemt

en: Really delete %(title)s?
da: Sikker på at du vil slette %(title)s?

en: Really delete user '%(user_name)s' and all related media/comments?
da: Sikker på at brugeren '%(user_name)s' og alle relaterede medier/kommentarer skal slettes?

en: Really remove %(media_title)s from %(collection_title)s?
da: Sikker på at du vil fjerne %(media_title)s fra %(collection_title)s?

en: Reason
da: Årsag

en: Recover password
da: Generhverv dit kodeord

en: Redirect URI
da: Omdirigér URI

en: Released under the <a href="http://www.fsf.org/licensing/licenses/agpl-3.0.html">AGPL</a>. <a href="%(source_link)s">Source code</a> available.
da: Udgivet under licenset <a href="http://www.fsf.org/licensing/licenses/agpl-3.0.html">AGPL</a>. <a href="%(source_link)s">Kildekoden</a> er tilgængelig.

en: Remove
da: Fjern

en: Report
da: Rapport

en: Reported comment
da: Rapporteret kommentar

en: Resend verification email
da: Gensend verificeringsemail

en: Resent your verification email.
da: Email til godkendelse sendt igen.

en: Resolution content:
da: Beslutning:

en: Save
da: Gem

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Secondary
da: Sekundær

en: See your information (e.g profile, media, etc...)
da: Se dine informationer (dvs. profil, medie, osv.)

en: Send instructions
da: Send instruktioner

en: Send the user a message
da: Send en besked til brugeren

en: Separate tags by commas.
da: Separer tags med kommaer.

en: Set password
da: Angiv kodeord

en: Set your new password
da: Angiv dit nye kodeord

en: Sign in to create an account!
da: Log ind for at oprette en konto!

en: Skipping "%s"; already set up.
da: Springer over "%s"; allerede konfigureret.

en: Slug
da: Webnavn

en: Someone has registered an account with this username, but it still has to be activated.
da: Nogen har tilmeldt en konto med dette brugernavn, men den mangler stadig at blive aktiveret.

en: Sorry Dave, I can't let you do that!</p><p>You have tried  to perform a function that you are not allowed to. Have you been trying to delete all user accounts again?
da: Beklager Søren, jeg kan ikke lade dig gøre det!</p><p>Du har forsøgt at udføre en funktion som du ikke har lov til at foretage. Har du nu forsøgt at slette alle brugerkontiene igen?

en: Sorry, I don't support that file type :(
da: Desværre, jeg understøtter ikke den filtype :(

en: Sorry, a user with that email address already exists.
da: Desværre, en bruger er allerede oprettet for den email

en: Sorry, a user with that name already exists.
da: Desværre, det brugernavn er allerede brugt

en: Sorry, an account is already registered to that OpenID.
da: Beklager, der er allerede tilmeldt en konto med dette OpenID.

en: Sorry, an account is already registered to that Persona email.
da: Beklager, der er allerede en konto med denne Persona-email.

en: Sorry, authentication is disabled on this instance.
da: Beklager, godkendelse er slået fra på denne instans.

en: Sorry, comments are disabled.
da: Beklager, kommentarer er slået fra.

en: Sorry, no user by username '{username}' exists
da: Desværre, der findes ingen bruger med brugernavnet '{username}'

en: Sorry, registration is disabled on this instance.
da: Desværre, registrering er ikke muligt på denne instans

en: Sorry, reporting is disabled on this instance.
da: Desværre, rapportering er ikke muligt på denne instans

en: Sorry, the OpenID server could not be found
da: Beklager, OpenID-serveren blev ikke fundet

en: Sorry, the file size is too big.
da: Beklager, filstørrelsen er for stor.

en: Sorry, this video will not work because
          your web browser does not support HTML5 
          video.
da: Beklager, denne video vil ikke fungere, da
    din webbrowser ikke understøtter HTML5-
    videoer.

en: Sorry, uploading this file will put you over your upload limit.
da: Beklager, overførsel af denne fil vil betyde at du bryder grænsen for overførsel.

en: Sorry, you have reached your upload limit.
da: Beklager, du har nået din grænse for filoverførsel.

en: Stay logged in
da: Forbliv logget ind

en: Subscribed to comments on %s!
da: Abonnerede på kommentarer på %s!

en: Successfully submitted {filename}!
    Be sure to look at the Media Processing Panel on your website to be sure it
    uploaded successfully.
da: {filename} er gemt!
    Husk at tjekke panelet til mediebehandling på dit website for at sikre dig at filen er korrekt uploadet.

en: Tagged with
da: Mærket med

en: Take away privilege
da: Fjern privilegiet

en: Tertiary
da: Tertiær

en: That OpenID is not registered to this account.
da: Denne OpenID er ikke registreret for denne konto.

en: That Persona email address is not registered to this account.
da: Denne Persona-emailadresse er ikke registreret på denne konto.

en: The Persona email address was successfully removed.
da: Fjernelse af Persona-emailadressen blev gennemført.

en: The blog was not deleted because you have no rights.
da: Bloggen blev ikke slettet, da du ikke har rettighederne til det.

en: The client {0} has been registered!
da: Klienten {0} er blevet registreret!

en: The collection was not deleted because you didn't check that you were sure.
da: Samlingen blev ikke slettet, fordi du undlod at angive at du var sikker.

en: The item was not removed because you didn't check that you were sure.
da: Elementet blev ikke fjernet, fordi du ikke markerede at du var sikker.

en: The media was not deleted because you didn't check that you were sure.
da: Mediet blev ikke slettet, fordi du ikke markerede at du var sikker.

en: The name of the OAuth client
da: Navnet af OAuth klienten

en: The redirect URI for the applications, this field
                is <strong>required</strong> for public clients.
da: URI'en til viderestililng for applikationerne. Dette felt
    er <strong>påkrævet</strong> for offentlige klienter.

en: The request sent to the server is invalid, please double check it
da: Forespørgslen som blev sendt til serveren er ugyldig, tjek den venligst ekstra grundigt

en: The slug can't be empty
da: Webnavnet kan ikke stå tomt

en: The title can't be empty
da: Titlen kan ikke være tom

en: The title part of this collection's address. You usually don't need to change this.
da: Titeldelen af denne samlings's adresse. Du behøver normalt ikke ændre dette.

en: The title part of this media's address. You usually don't need to change this.
da: Titeldelen af dette medies adresse. Du behøver normalt ikke ændre dette.

en: The user id is incorrect.
da: Bruger-id er ugyldigt.

en: The verification key or user id is incorrect
da: Bekræftelsesnøglen eller brugerid er forkert

en: The verification key or user id is incorrect.
da: Nøglen til bekræftigelse eller bruger-id er ugyldigt.

en: There doesn't seem to be a page at this address. Sorry!</p><p>If you're sure the address is correct, maybe the page you're looking for has been moved or deleted.
da: Det ser ikke ud til at der er en side på denne adresse. Beklager!</p><p>Hvis du er sikker på, at adressen er korrekt, så er siden du leder efter muligvis flyttet eller slettet.

en: There doesn't seem to be any media here yet...
da: Der ser ikke ud til at være nogen mediefiler her endnu ...

en: These uploads failed to process:
da: Disse overførsler kunne ikke behandles:

en: This address contains errors
da: Denne adresse indeholder fejl

en: This field does not take email addresses.
da: Dette felt accepterer ikke e-mailadresser.

en: This field is required for public clients
da: Dette felt er nødvendigt for offentlige klienter

en: This field requires an email address.
da: Dette felt kræver en e-mailadresse.

en: This is where your media will appear, but you don't seem to have added anything yet.
da: Her bliver dine medier vist, men det ser ikke ud til at du har tilføjet noget endnu.

en: This site is running <a href="http://mediagoblin.org">MediaGoblin</a>, an extraordinarily great piece of media hosting software.
da: Dette sted kører <a href="http://mediagoblin.org">MediaGoblin</a>, et særdeles godt stykke software til hosting af medier.

en: This user hasn't filled in their profile (yet).
da: Brugeren har ikke udfyldt sin profil (endnu).

en: This will be visible to users allowing your
                    application to authenticate as them.
da: Dette vil være synligt for brugere, og tillader
    dine programmer at godkende som disse.

en: This will be your default license on upload forms.
da: Dette vil blive dit standardlicens i formularer til overførsler.

en: Title
da: Titel

en: To add your own media, place comments, and more, you can log in with your MediaGoblin account.
da: For at tilføje dine egne medier, skrive kommentarer, og mere, du kan logge ind med din MediaGoblin konto.

en: User will be banned until:
da: Brugeren vil blive bandlyst indtil:

en: Username
da: Brugernavn

en: Username or Email
da: Brugernavn eller e-mail

en: Username or email
da: Brugernavn eller email

en: Value
da: Værdi

en: Verification cancelled
da: Verifikation blev annulleret

en: Verification of %s failed: %s
da: Verifikation af %s mislykkedes: %s

en: Verify your email!
da: Bekræft din email!

en: Video transcoding failed
da: Omkodning af video mislykkedes

en: View
da: Vis

en: View all of %(username)s's media
da: Vis alle %(username)s's mediefiler

en: View on <a href="%(osm_url)s">OpenStreetMap</a>
da: Vis på <a href="%(osm_url)s">OpenStreetMap</a>

en: Warning from
da: Advarsel fra

en: WebM file (VP8/Vorbis)
da: WebM-fil (VP8/Vorbis)

en: WebM file (Vorbis codec)
da: WebM-fil (Vorbis-indkodning)

en: Website
da: Websted

en: What action will you take to resolve the report?
da: Hvilken handling vil du foretage, for at tackle rapporten?

en: What privileges will you take away?
da: Hvilke privilegier ønsker du at fjerne?

en: Why are you banning this User?
da: Hvorfor bandlyser du denne bruger?

en: Why user was banned:
da: Årsag til brugerens bortvisning:

en: Woohoo! Submitted!
da: Juhuu! Delt!

en: Woohoo! edited blogpost is submitted
da: Hurra! Den redigerede blogpost er gemt

en: Wrong password
da: Forkert kodeord

en: Yes, really delete my account
da: Ja, min konto skal slettes

en: You added the attachment %s!
da: Du tilføjede den vedhæftede fil %s!

en: You already have a collection called "%s"!
da: Du har allerede en samling ved navn "%s"!

en: You are Banned.
da: Du er blevet bandlyst.

en: You are about to delete an item from another user's collection. Proceed with caution.
da: Du er i færd med at slette et element fra en anden brugers samling. Fortsæt med varsomhed.

en: You are about to delete another user's Blog. Proceed with caution.
da: Du er ved at slette en anden brugers blog. Tænk dig om før du fortsætter.

en: You are about to delete another user's collection. Proceed with caution.
da: Du er i færd med at slette en anden brugers samling. Fortsæt med varsomhed.

en: You are about to delete another user's media. Proceed with caution.
da: Der er i gang med at slette en anden brugers mediefil. Fortsæt med varsomhed.

en: You are editing a user's profile. Proceed with caution.
da: Du er ved at ændre en bruger's profil. Pas på.

en: You are editing another user's collection. Proceed with caution.
da: Du er ved at ændre en anden bruger's samling. Pas på.

en: You are editing another user's media. Proceed with caution.
da: Du er ved at ændre en anden brugers' medier. Pas på.

en: You are logged in as
da: Du er logget ind som

en: You can get a modern web browser that 
          can play this video at <a href="http://getfirefox.com">
          http://getfirefox.com</a>!
da: Du kan hente en moderne browser, der
          kan afspille videoen på <a href="http://getfirefox.com">
          http://getfirefox.com</a>!

en: You can now log in using your new password.
da: Du kan nu logge ind med dit nye kodeord.

en: You can only edit your own profile.
da: Du kan kun redigere din egen profil.

en: You can track the state of media being processed for your gallery here.
da: Du kan følge tilstanden for mediet som behandles til dit galleri her.

en: You can use
                            <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/basics">
                            Markdown</a> for formatting.
da: Du kan benytte
                            <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/basics">
                            Markdown</a> til tekstformatering.

en: You can use
                          <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/basics" target="_blank">
                          Markdown</a> for formatting.
da: Du kan anvende
                          <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/basics" target="_blank">
                          Markdown</a> til formatering.

en: You can use
                          <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/basics">
                          Markdown</a> for formatting.
da: Du kan bruge
                          <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/basics">
                          Markdown</a> til formattering.

en: You can use <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/basics" target="_blank">Markdown</a> for formatting.
da: Du kan anvende <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/basics" target="_blank">Markdown</a> til formatering.

en: You can't delete your only OpenID URL unless you have a password set
da: Du kan ikke slette din eneste OpenID-url, medmindre du har angivet en adgangskode

en: You can't delete your only Persona email address unless you have a password set.
da: Du kan ikke slette din eneste Persona-emailadresse, medmindre du har angivet en adgangskode.

en: You deleted the Blog.
da: Du slettede bloggen.

en: You deleted the collection "%s"
da: Du slettede samlingen "%s"

en: You deleted the item from the collection.
da: Du slettede elementet fra samlingen.

en: You deleted the media.
da: Du slettede mediet.

en: You have been banned
da: Du er blevet bandlyst

en: You have to select or add a collection
da: Du skal vælge eller tilføje en samling

en: You must be logged in so we know who to send the email to!
da: Du er nødt til at være logget ind, så vi ved hvem vi skal emaile!

en: You must provide a file.
da: Du må give mig en fil

en: You need to confirm the deletion of your account.
da: Du skal bekræfte at du vil slette din konto.

en: You will not receive notifications for comments on %s.
da: Du vil ikke modtage notifikationer for kommentarer på %s.

en: You've already verified your email address!
da: Du har allerede bekræftet din email adresse!

en: Your OAuth clients
da: Dine OAuth-klienter

en: Your OpenID url was saved successfully.
da: Din OpenID-url blev glemt.

en: Your Persona email address was saved successfully.
da: Din e-postadresse for Persona blev gemt.

en: Your comment has been posted!
da: Din kommentar er blevet slået op!

en: Your email address has been verified.
da: Din e-mailadresse er blevet bekræftet.

en: Your email address has been verified. You may now login, edit your profile, and submit images!
da: Din email adresse er blevet bekræftet. Du kan nu logge på, ændre din profil, og indsende billeder!

en: Your last 10 successful uploads
da: Dine seneste 10 succesfulde overførsler

en: Your password was changed successfully
da: Ændringen af din adgangskode blev gennemført

en: an unknown application
da: et ukendt program

en: commented on your post
da: kommenterede på dit opslag

en: day
da: dag

en: feed icon
da: Kilde-ikon

en: hour
da: time

en: indefinitely
da: ubestemt tid

en: log out
da: log ud

en: minute
da: minut

en: month
da: måned

en: newer
da: nyere

en: older
da: ældre

en: unoconv failing to run, check log file
da: unoconv kunne ikke køres, tjek logfilen

en: until %(until_when)s
da: indtil %(until_when)s

en: until {date}
da: indtil {date}

en: week
da: uge

en: year
da: år

en: {files_uploaded} out of {files_attempted} files successfully submitted
da: {files_uploaded} ud af {files_attempted} filer blev korrekt uploadet.

en: ← Newer
da: ← Nyere

en: ❖ Browsing media by <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>
da: ❖ Gennemser medier fra <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>
