GNU MediaGoblin - en to ar translation catalogue (230 entries)

en: "%s" added to collection "%s"
ar: "%s" أُضيفت للمجموعة "%s"

en: "%s" already in collection "%s"
ar: "%s" توجد بالفعل في المجموعة "%s"

en: %(collection_title)s (%(username)s's collection)
ar: %(collection_title)s (%(username)s's مجموعة)

en: %(collection_title)s by <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>
ar: %(collection_title)s بواسطة <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>

en: %(username)s's collections
ar: %(username)s's مجموعات

en: %(username)s's media
ar: %(username)s ميديا

en: %(username)s's profile
ar: ملف %(username)s الشخصي

en: (remove)
ar: (إلغاء)

en: -- Select --
ar: -- إختار --

en: <a href="%(user_url)s">%(user_name)s</a>'s account
ar: <a href="%(user_url)s">%(user_name)s</a>'s حساب

en: <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>'s collections
ar: <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>'s مجموعات

en: <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>'s media
ar: وسائط <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>

en: <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>'s media with tag <a href="%(tag_url)s">%(tag)s</a>
ar: <a href="%(user_url)s">
    %(username)s
    </a>
    's ميديا بالمحدد
    <a href="%(tag_url)s">
    %(tag)s
    </a>

en: <strong>Confidential</strong> - The client can
                    make requests to the GNU MediaGoblin instance that can not be
                    intercepted by the user agent (e.g. server-side client).<br />
                    <strong>Public</strong> - The client can't make confidential
                    requests to the GNU MediaGoblin instance (e.g. client-side
                    JavaScript client).
ar: <strong>سري</strong> - يستطيع العميل
    ان يقوم بطلب نسخة من GNU MediaGoblin والتي من الممكن ان 
    يعترضه وكيل المستخدم (مثلا الخادم من جانب العميل).<br />
    <strong>عام</strong> - لا يستطيع العميل ارسال طلبات سرية
    لنسخة من GNU MediaGoblin (مثلا 
    خادم الجافا سكريبت من جانب العميل).

en: A collection with that slug already exists for this user.
ar: توجد مجموعة اخرى بهذا المسار لهذا المستخدم.

en: Account settings saved
ar: تم حفظ خصائص حسابك

en: Add
ar: اضف

en: Add a collection
ar: إضافة مجموعة

en: Add a comment
ar: أضف تعليق

en: Add a new collection
ar: إضافة مجموعة جديدة

en: Add attachment
ar: أضف مرفقة

en: Add media
ar: أضف وسائط

en: Add this comment
ar: اضف هذا التعليق

en: Add to a collection
ar: إضافة مجموعة

en: Add your media
ar: اضف الميديا الخاصة بك

en: Add “%(media_title)s” to a collection
ar: إضافة “%(media_title)s” لمجموعة

en: All rights reserved
ar: جميع الحقوق محفوظة

en: Allow
ar: سماح

en: Almost done! Your account still needs to be activated.
ar: أوشكنا على الانتهاء! ما زال حسابك بحاجة إلى التفعيل.

en: An email has been sent with instructions on how to change your password.
ar: لقد تم إرسال ايميل به تعليمات عن كيفية تغيير رقمك السري.

en: An email should arrive in a few moments with instructions on how to do so.
ar: ستصلك رسالة إلكترونية خلال لحظات بها التعليمات.

en: An entry with that slug already exists for this user.
ar: يوجد ملف آخر بهذا المسار لدى هذى المستخدم.

en: An error occured
ar: حدث خطأ

en: Atom feed
ar: تغذية ذرية

en: Attachments
ar: مرفقات

en: Bio
ar: السيرة

en: Browse collections
ar: تحديد مجموعة

en: CSRF cookie not present. This is most likely the result of a cookie blocker or somesuch.<br/>Make sure to permit the settings of cookies for this domain.
ar: CSRF كوكيز غير موجودة, وهذا من الممكن ان يكون نتيجة لمانع الكوكيز او شئ من هذا القبيل.<br/>تأكد من أنك قمت بالسماح لخصائص الكوكيز لهذا الميدان.

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Cannot link theme... no theme set
ar: لم يتم ربط الثيم... لاتوجد مجموعة ثيمات

en: Change account settings
ar: تغيير خصائص الحساب

en: Changing %(username)s's account settings
ar: نغيير %(username)s خصائص الحساب

en: Collected in
ar: تم تجميعه في

en: Collection
ar: مجموعة

en: Collection "%s" added!
ar: تم إضافة المجموعة "%s"!

en: Comment
ar: تعليق

en: Could not read the image file.
ar: لم نستطيع قراءة هذه الصورة.

en: Could not send password recovery email as your username is inactive or your account's email address has not been verified.
ar: تعذر إرسال رسالة استعادة كلمة السر لأن اسم المستخدم معطل أو لأننا لم نتحقق من بريدك الإلكتروني.

en: Couldn't find someone with that username.
ar: لم نتمكن من العثور على أحد له أسم المستخدم هذا.

en: Create
ar: أنشئ

en: Create an account!
ar: أنشئ حسابًا!

en: Create new collection
ar: إنشاء مجموعة جديدة

en: Create one here!
ar: أنشئ حسابًا هنا!

en: Delete
ar: إلغاء

en: Delete my account
ar: إلغِ حسابي

en: Delete permanently
ar: احذف نهائيًا

en: Deny
ar: رفض

en: Description
ar: الوصف

en: Description of this collection
ar: وصف هذه المجموعة

en: Description of this work
ar: وصف هذا العمل.

en: Don't have an account yet?
ar: ألا تملك حسابًا بعد؟

en: Don't have one yet? It's easy!
ar: ليس لديك واحد حتى الآن؟ انه سهل!

en: Download
ar: تحميل

en: Download model
ar: تحميل نموذج

en: Edit
ar: تعديل

en: Edit profile
ar: حرِّر الملف الشخصي

en: Editing %(collection_title)s
ar: تحرير %(collection_title)s

en: Editing %(media_title)s
ar: تحرير %(media_title)s

en: Editing %(username)s's profile
ar: تحرير ملف %(username)s الشخصي

en: Editing attachments for %(media_title)s
ar: تعديل المرفقات ل %(media_title)s

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Email me when others comment on my media
ar: ارسل لي رسالة عندما يقوم الاخرون بالتعليق على الميديا خاصتي

en: Email verification needed
ar: يجب التحقق من البريد الإلكتروني

en: Enter your old password to prove you own this account.
ar: قم بإدخال رقمك السري القديم حتى تثبت انك صاحب هذا الحساب.

en: Explore
ar: استكشف

en: File
ar: الملف

en: File Format
ar: بنية الملف

en: Forgot your password?
ar: أنسيت كلمة سرك؟

en: Front
ar: مقدمة

en: Go to page:
ar: اذهب إلى صفحة:

en: Here you can track the state of media being processed on this instance.
ar: يمكنك متابعة عملية معالجة وسائط معرضك من هنا.

en: Here's a spot to tell others about yourself.
ar: هذه زاوية لتخبر الآخرين فيها عن نفسك.

en: Hi %(username)s,
    
    to activate your GNU MediaGoblin account, open the following URL in
    your web browser:
    
    %(verification_url)s
ar: أهلًا يا %(username)s،
    
    افتح الرابط التالي
    في متصفحك لتفعيل حسابك في غنو ميدياغوبلن:
    
    %(verification_url)s

en: Hi %(username)s,
    
    to change your GNU MediaGoblin password, open the following URL in 
    your web browser:
    
    %(verification_url)s
    
    If you think this is an error, just ignore this email and continue being
    a happy goblin!
ar: مرحبًا يا %(username)s،
    
    إن أردت تغيير كلمة سرك في غنو ميدياغوبلن فافتح الوصلة التالية في متصفحك:
    
    %(verification_url)s
    
    إن كنت ترى أن هذه الرسالة وصلتك خطأً فتجاهلها واستمتع بحياتك!

en: Hi %(username)s,
    %(comment_author)s commented on your post (%(comment_url)s) at %(instance_name)s
ar: اهلا, %(username)s,
    %(comment_author)s قام بالتعليق على مشاركتك (%(comment_url)s) في %(instance_name)s

en: Hi there, welcome to this MediaGoblin site!
ar: اهلا, مرحبا بك في موقع MediaGoblin.

en: However, old link directory symlink found; removed.
ar: ولكن, الرابط القديم للمسار الذي تم ايجاده; حُذف.

en: I am sure I want to delete this
ar: أنا متأكد من رغبتي بحذف هذا العمل

en: I am sure I want to remove this item from the collection
ar: أنا متأكد من أنني أريد إلغاء هذه المادة من المجموعة

en: If that email address (case sensitive!) is registered an email has been sent with instructions on how to change your password.
ar: إذا كان هذا الايميل(حساس للحروف الكبيرة والصغيرة!) مُسجل, فقد تم إرسال ايميل به تعليمات عن كيفية تغيير رقمك السري.

en: If you are that person but you've lost your verification email, you can <a href="%(login_url)s">log in</a> and resend it.
ar: إن كنت أنت ذلك الشخص لكنك فقدت رسالة التحقق، يمكنك <a href="%(login_url)s">الولوج</a> وإعادة إرسالها.

en: Image for %(media_title)s
ar: صورة ل%(media_title)s

en: Image of goblin stressing out
ar: صورة قزم مرتبك

en: In case it doesn't:
ar: إن لم تصل.

en: Include a note
ar: إدراج ملاحظة

en: Invalid User name or email address.
ar: اسم مستخدم او ايميل غير صحيح.

en: Invalid file given for media type.
ar: الملف المعطى لهذا النوع من الميديا غير صحيح.

en: Last 10 successful uploads
ar: آخر 10 تحويلات ناجحة

en: License
ar: ترخيص

en: License preference
ar: تفضيل رخصة

en: Location
ar: المكان

en: Log in
ar: تسجيل دخول

en: Log out
ar: تسجيل خروج

en: Logging in failed!
ar: فشل الولوج!

en: Media in-processing
ar: توجد وسائط تحت المعالجة

en: Media processing panel
ar: لوحة معالجة الوسائط

en: Media tagged with: %(tag_name)s
ar: يتم تحديد الميديا ب: %(tag_name)s

en: MediaGoblin logo
ar: شعار ميدياغوبلن

en: Most recent media
ar: أحدث الوسائط

en: Name
ar: الاسم

en: New password
ar: رقم سري جديد

en: No asset directory for this theme
ar: لا يوجد مسار جيد لهذا الثيم

en: No failed entries!
ar: لا توجد مداخل فاشلة!

en: No media in-processing
ar: لا توجد وسائط تحت المعالجة

en: No processed entries, yet!
ar: لا يوجد مداخل مُعالجة بعد!

en: OAuth client connections
ar: ارتباطات العميل المنشئ

en: Object Height
ar: طول الكائن

en: Old password
ar:  كلمة السر القديمة

en: Older →
ar: →اقدم

en: Oops!
ar: ويحي!

en: Oops, your comment was empty.
ar: عذرا, لقد قمت بادخال تعليق فارغ.

en: Operation not allowed
ar: غير مسموح بهذه العملية

en: Original
ar: أصلي

en: Original file
ar: ملف أصلي

en: Password
ar: كلمة السر

en: Perspective
ar: منظور

en: Please check your entries and try again.
ar: من فضلك قم بفحص المداخل وقم بالمحاولة مرة أخرى.

en: Powered by <a href="http://mediagoblin.org/" title='Version %(version)s'>MediaGoblin</a>, a <a href="http://gnu.org/">GNU</a> project.
ar: برعاية  <a href="http://mediagoblin.org/" title='Version %(version)s'>MediaGoblin</a>, a <a href="http://gnu.org/">GNU</a> مشروع.

en: Profile changes saved
ar: تم حفظ تغيرات حسابك

en: Really delete %(title)s?
ar: أتود حقًا حذف %(title)s?

en: Really delete user '%(user_name)s' and all related media/comments?
ar: هل تريد فعلا إلغاء المستخدم '%(user_name)s' وكل الميديا/التعليقات المتعلقة به؟

en: Really remove %(media_title)s from %(collection_title)s?
ar: هل تريد فعلا إلغاء %(media_title)s من %(collection_title)s?

en: Recover password
ar: استعادة كلمة السر

en: Redirect URI
ar: تحويل لينك

en: Released under the <a href="http://www.fsf.org/licensing/licenses/agpl-3.0.html">AGPL</a>. <a href="%(source_link)s">Source code</a> available.
ar: تم النشر وفقا ل <a href="http://www.fsf.org/licensing/licenses/agpl-3.0.html">AGPL</a>. <a href="%(source_link)s">Source code</a> متاح.

en: Remove
ar: إلغاء

en: Resend verification email
ar: أعد إرسال رسالة التحقق

en: Resent your verification email.
ar: أعدنا إرسال رسالة التحقق.

en: Save changes
ar: احفظ التغييرات

en: Send instructions
ar: ارسل تعليمات

en: Separate tags by commas.
ar: قم بفصل المحددات بفصلة.

en: Set password
ar: قم بضبط رقم سري

en: Set your new password
ar: قم بضبط رقمك السري الجديد

en: Side
ar: جانب

en: Slug
ar: المسار

en: Someone has registered an account with this username, but it still has to be activated.
ar: سجّل أحدهم حسابًا بهذا الاسم، ولكننا بانتظار التفعيل حتى الآن.

en: Sorry Dave, I can't let you do that!</p><p>You have tried  to perform a function that you are not allowed to. Have you been trying to delete all user accounts again?
ar: عذرا ديف, لا استطيع ترك تفعل هذا!</p><p>لقد حاولت تشغيل خاصية ليست مسموحة لك. هل كنت تحاول إلغاء جميع حسابات المستخدمين مجددا؟

en: Sorry, I don't support that file type :(
ar: عذرا, انا لا ادعم هذا النوع من الملفات :(

en: Sorry, a user with that email address already exists.
ar: عذرًا، لقد اختار مستخدم آخر هذا الايميل.

en: Sorry, a user with that name already exists.
ar: عذرًا، لقد اختار مستخدم آخر هذا الاسم.

en: Sorry, no such user found.
ar: عذرًا، تعذر العثور على مستخدم بهذا الاسم.

en: Sorry, registration is disabled on this instance.
ar: عفوًا، التسجيل غير متاح هنا.

en: Sorry, this audio will not work because 
    	your web browser does not support HTML5 
    	audio.
ar: عذرا, لن يتم تشغيل الصوت لأن ⏎
    »متصفحك لا يدعم HTML5 ⏎
    »صوتيا.

en: Sorry, this video will not work because
          your web browser does not support HTML5 
          video.
ar: عذرا, لن يتم تشغيل هذا الفيديو لأن ⏎
    »متصفحك لا يدعم HTML5 ⏎
    »فيديو.

en: Tagged with
ar: تحدد ب

en: Tags
ar: الوسوم

en: The client {0} has been registered!
ar: العميل {0} تم تسجيله!

en: The collection was not deleted because you didn't check that you were sure.
ar: لم يتم إلغاء المجموعة لأنك لم تقم بإختيار انك متأكد من ذلك.

en: The item was not removed because you didn't check that you were sure.
ar: لم يتم إلغاء المادة لأنك لم تقم بإختيار انك متأكد من ذلك.

en: The media was not deleted because you didn't check that you were sure.
ar: لم يتم إلغاء الميديا لأنك لم تقم بإختيار انك متأكد من ذلك.

en: The name of the OAuth client
ar: اسم العميل المنشِئ

en: The redirect URI for the applications, this field
                is <strong>required</strong> for public clients.
ar: الرابط الموجه للبرنامج, هذا الحقل
    <strong>مطلوب</strong> لجمهور العملاء.

en: The slug can't be empty
ar: لا يمكن ترك المسار فارغًا

en: The title can't be empty
ar: لا يمكن ترك العنوان فارغًا

en: The title part of this collection's address. You usually don't need to change this.
ar: مقدمة عنوان هذه المجموعة, غالبا لن تحتاج لتغيره.

en: The title part of this media's address. You usually don't need to change this.
ar: مقدمة عنوان هذه الميديا, غالبا لن تحتاج لتغيره.

en: The verification key or user id is incorrect
ar: مفتاح التحقق أو معرف المستخدم خاطئ

en: There doesn't seem to be a page at this address. Sorry!</p><p>If you're sure the address is correct, maybe the page you're looking for has been moved or deleted.
ar: يبدو أنه لا توجد صفحة بهذا العنوان, عذرا</p><p>إذا كنت متأكد من صحة العنوان, من الممكن أن تكون الصفحة التي تبحث عنها قد تم نقلها أو إلغاءها.

en: There doesn't seem to be any media here yet...
ar: لا يبدو أنه توجد أي وسائط هنا حتى الآن...

en: These uploads failed to process:
ar: فشلت معالجة هذه الملفات:

en: This address contains errors
ar: العنوان يحتوي على اخطاء

en: This field does not take email addresses.
ar: هذا الحقل لا يأخذ ايميل.

en: This field is required for public clients
ar: هذا الحقل مطلوب لجمهور العملاء

en: This field requires an email address.
ar: هذا الحقل يحتاج ايميل.

en: This is where your media will appear, but you don't seem to have added anything yet.
ar: هنا ستظهر وسائطك، ولكن يبدو أنك لم تضف شيئًا بعد.

en: This site is running <a href="http://mediagoblin.org">MediaGoblin</a>, an extraordinarily great piece of media hosting software.
ar: هذا الموقع يقوم بتشغيل <a href="http://mediagoblin.org">MediaGoblin</a>, وهو برنامج استضافة ميديا فائق الروعة.

en: This user hasn't filled in their profile (yet).
ar: لم يعبئ هذا العضو بيانات ملفه بعد.

en: This will be visible to users allowing your
                    application to authenticate as them.
ar: سوف يكون هذا مرئي بالنسبة للمستخدمين حتى يتاح
    للبرنامج خاصتك بالتصديق عليهم.

en: This will be your default license on upload forms.
ar: سوف تكون هذه رخصتك المبدئية في نماذج التحميل.

en: Title
ar: العنوان

en: To add your own media, place comments, and more, you can log in with your MediaGoblin account.
ar: لكي تضيف الميديا خاصتك, تضع التعليقات, والمزيد, يجب عليك الدخول بحساب MediaGoblin الخاص بك.

en: Toggle Rotate
ar: تبديل التدوير

en: Top
ar: أعلى

en: Type
ar: النوع

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Username or email
ar: اسم المستخدم او الايميل

en: Verify your email!
ar: تأكد من بريدك الإلكترونى!

en: Video transcoding failed
ar: فشل في تحويل الفيديو

en: View all of %(username)s's media
ar: أظهِر كل وسائط %(username)s

en: View on <a href="%(osm_url)s">OpenStreetMap</a>
ar: عرض في <a href="%(osm_url)s">OpenStreetMap</a>

en: WebM file (640p; VP8/Vorbis)
ar: WebM ملف (640p; VP8/Vorbis)

en: WebM file (Vorbis codec)
ar: ملف WebM (Vorbic كوديك)

en: Website
ar: الموقع الإلكتروني

en: Woohoo! Submitted!
ar: يا سلام! نُشرَت!

en: Wrong password
ar: كلمة سر خاطئة

en: Yes, really delete my account
ar: نعم, قم بإلغاء حسابي

en: You added the attachment %s!
ar: لقد قمت بإضافة مرفقة %s!

en: You already have a collection called "%s"!
ar: أنت لديك مجموعة تدعى "%s"!

en: You are about to delete an item from another user's collection. Proceed with caution.
ar: أنت على وشك حذف مادة من مجموعة مستخدم آخر. كن حذرا.

en: You are about to delete another user's collection. Proceed with caution.
ar: أنت على وشك حذف مجموعة مستخدم آخر. كن حذرا.

en: You are about to delete another user's media. Proceed with caution.
ar: أنت على وشك حذف وسائط مستخدم آخر. كن حذرًا أثناء العملية.

en: You are editing a user's profile. Proceed with caution.
ar: أنت تحرّر ملف مستخدم آخر. كن حذرًا أثناء العملية.

en: You are editing another user's collection. Proceed with caution.
ar: أنت تعدل مجموعة مستخدم آخر. كن حذرًا أثناء العملية.

en: You are editing another user's media. Proceed with caution.
ar: أنت تحرّر وسائط مستخدم آخر. كن حذرًا أثناء العملية.

en: You can get a modern web browser that 
    	can play the audio at <a href="http://getfirefox.com">
    	  http://getfirefox.com</a>!
ar: تستطيع الحصول على متصفح حديث  ⏎
    »يمكنه تشغيل الصوت في <a href="http://getfirefox.com">⏎
    » http://getfirefox.com</a>!

en: You can get a modern web browser that 
          can play this video at <a href="http://getfirefox.com">
          http://getfirefox.com</a>!
ar: تستطيع الحصول على متصفح حديث  ⏎
    »يمكنه تشغيل هذا الفيديو في <a href="http://getfirefox.com">⏎
    » http://getfirefox.com</a>!

en: You can now log in using your new password.
ar: تستطيع الآن الدخول باستخدام رقمك السري الجديد.

en: You can only edit your own profile.
ar: يمكنك فقط تعديل حسابك الخاص

en: You can track the state of media being processed for your gallery here.
ar: يمكنك متابعة عملية معالجة وسائط معرضك من هنا.

en: You can use
                          <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/basics">
                          Markdown</a> for formatting.
ar: بامكانك استخدام ⏎
    <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/basics">⏎
    Markdown</a> للإدراج.

en: You can use <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/basics">Markdown</a> for formatting.
ar: بامكانك استخدام <a href="http://daringfireball.net/projects/markdown/basics">Markdown</a> للإدراج.

en: You deleted the collection "%s"
ar: لقد قمت بإلغاء المجموعة "%s"

en: You deleted the item from the collection.
ar: لقد قمت بإلغاء المادة من المجموعة.

en: You deleted the media.
ar: لقد قمت بإلغاء الميديا.

en: You have to select or add a collection
ar: يجب عليك إختيار أو إضافة مجموعة

en: You must be logged in so we know who to send the email to!
ar: يجب عليك  تسجيل الدخول لإرسال بريد الكترونى لك!

en: You must provide a file.
ar: يجب أن تضع ملفًا.

en: You need to confirm the deletion of your account.
ar: يجب عليك تأكيد إلغاء حسابك.

en: You've already verified your email address!
ar: لقد قمت بالفعل بالتحقق من عنوان البريد الإلكتروني الخاص بك!

en: Your OAuth clients
ar: عميلك المنشئ

en: Your comment has been posted!
ar: لقد تم إرسال تعليقك!

en: Your email address has been verified. You may now login, edit your profile, and submit images!
ar: تم التحقق من بريدك الإلكتروني. يمكنك الآن الولوج، وتحرير ملفك الشخصي، ونشر الصور!

en: Your last 10 successful uploads
ar: آخر 10 تحميلات ناجحة خاصة بك

en: commented on your post
ar: قام بالتعليق على مشاركتك

en: feed icon
ar: ايقونة تغذية

en: log out
ar: تسجيل خروج

en: newer
ar: اجدد

en: older
ar: اقدم

en: ← Newer
ar: اجدد←

en: ❖ Browsing media by <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>
ar: ❖ اختيار الميديا بواسطة <a href="%(user_url)s">%(username)s</a>
